Parfémy levně FM Group

Účesy Vlasy, střihy, fotogalerie Inspirujte se před výběrem účesu.

Galerie

Parfémy FM Group - parfémy levně

Luxusnipradlo.cz


Rady a zajímavosti

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je zařazena do skupiny ekzémových onemocnění, které však nemá alergický podklad. Vyskytuje se zejména na místech, která mají tendenci produkovat větší množství kožního mazu. Jedná se zejména o oblast kštice, tváře (obočí a víčka), hrudník a také oblast mezi lopatkami. Mnohdy se seborea objeví v místech kožních záhybů. V etiopatogenezi hrají hlavní roli kvasinky spadající do rodu Malassezia. Seboroická dermatitida se projevuje erytémem a šupinami, které někdy způsobují mírné svědění. Onemocnění je závislé na klimatických problémech, kdy pacienti zaznamenají zlepšení v létě, a to u moře či na horách. Závislost je dokonce i na psychických faktorech, zhoršení se projevuje při stresu. Dermatologové se s seboroickou dermatitidou setkávají prakticky denně a můžeme ji zařadit mezi takzvané civilizační choroby.

Seborea se projevuje ve dvou životních obdobích – u kojenců během prvních třech měsíců jejich věku a druhým obdobím je dospělost, a to mezi 30. až 60. rokem. Problémy se seboreou však mohou mít i lidé v pubertě. Tento druh onemocnění pokožky však postihuje zejména muže a zvláštní skupinou jsou pacienti HIV pozitivní, u nichž se seboroická dermatitida vyskytuje až v 85 % případů.

Seboroickou dermatitidu lze charakterizovat jako chronické zánětlivé onemocnění, které však není infekční. Jak již bylo řečeno, objevuje se v místech s vyšší produkcí kožního mazu. Většina pacientů si stěžuje na mastnější stav kůže a vlasů a u zbývající části se naopak nemoc projevuje výraznou suchostí. Podle těchto faktů se následně rozlišují dvě základní dermatózy: suchá a mastná. V případě suché dermatózy se tvoří drobné šupinky na nezarudlé kůži. Kdežto mastná dermatóza je specifická mastnými šupinami a krustami na zarudlé kůži. Objevit se mohou i papuly až papulopustuly, které jsou ve tvaru oválných ložisek a někdy dochází k jejich mokvání.

Seborea je u dospělých lidí dobře rozeznatelná. V mírné formě se jedná o dermatózu, která nemá tendenci svědění, tvoří se pouze žlutavě červená ohraničená ložiska se žlutavými šupinkami. U rozsáhlejších ložisek může postižený zaznamenat mírné svědění. Seboroická dermatitida postihuje kojence s nadváhou, a to během prvních třech měsíců anebo do 1,5 roku. Zvýšená činnost mazových žláz je zapříčiněna zvýšenou tvorbou andregonů, jejichž produkce však později ustane a opět se oživí na počátku puberty. U kojenců je napadena zejména kštice, tvář, kožní záhyby na krku a hrudníku.

Léčba seboroické dermatitidy je dlouhodobou záležitostí. Důležitá je volba správného typu léčby. Musí se rozlišit, zda jde o lokalizovanou, diseminovanou či generalizovanou formu anebo o nemoc, která se projevuje superinfekcí. Důležitá je také rozsáhlost. Musíte však myslet na to, že zahájení jakékoliv léčby zpočátku zlepšuje projevy seborei, ale následně může dojít opět ke zhoršení. V tomto ohledu musíte být trpěliví a neztrácet naději. Musí být zvolena správná zevní terapie, existuje celá řada šamponů, mastí, gelů a olejů, které působí na seboroickou dermatitidu.

Nestačí pouze předepsaná léčba od doktora, měli byste pro své zdraví udělat i něco sami. Zásadní změnou je správné mytí vlasů. Pamatujte, že se vlasy musí umýt dvakrát a při druhé aplikaci nechat šampon působit 3 až 5 minut. První mytí očistí vlasy od nečistot a mazu, kdežto u druhého mytí působí aktivní látky. Šampón důkladně z vlasů smyjte a naneste vyživující masku, která se aplikuje jen na vlasy, nikoliv na vlasovou pokožku. Masku nechte působit pět až deset minut a opět důkladně smyjte vlažnou až studenou vodou. Při použití vřelé vody by totiž pokožka nebyla dobře prokrvená a okysličená.

Po umytí vlasy vysušte fénem, aby voda s vysokým pH nepůsobila dlouho na pokožku. Mohla by se tak opět zvýšit funkce mazových žláz. Osvědčené jsou například přípravky španělské značky Kapyderm – Seboroická dermatitida. Při léčbě Vám mohou pomoci odborné znalosti předního trichologa, Lukáše Rossbacha.


ZPĚT


Vaše komentáře:

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Můžeš být první...



Přidejte svůj komentář:

Nick:
E-mail:
Opište pozpátku: 2368
Zpráva: